Posiedzenie Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Wielkopolskiego im. generała Stanisława Taczaka.

23 marca 2024, po ośmiu latach przerwy w sali audiowizualnej Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu odbyło się plenarne posiedzenie Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Wielkopolskiego im. generała Stanisława Taczaka. Dodatkowo posiedzenie to odbyło się z udziałem p.o. Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej  st. bryg. Jacka Strużyńskiego oraz p.o. Komendanta Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu st. bryg. Andrzej Zajączkowskiego. Wątek sentymentalny związany z powrotem strażaków ochotników w mury Szkoły pojawił się także w trakcie obrad, którym przewodniczył Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Wielkopolskiego im. generała Stanisława Taczaka dh Eugeniusz Grzeszczak. Takie bywają koleje losu, że posiedzenie to rozpoczęto minutą ciszy czcząc pamięć byłego Wojewody Poznańskiego, byłego Posła na Sejm RP, a przede wszystkim byłego Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Poznaniu druha Mariana Króla. Chęć wzięcia udziału w uroczystościach pogrzebowych spowodowała także znaczne skrócenie czasu obrad. Niemniej Zarząd pozytywnie zaopiniował wykonanie ubiegłorocznego Planu Finansowego Oddziału i wysłuchał informacji Naczelnika Wydziału Planowania Operacyjnego KW PSP bryg. Pawła Klechy dot. statystyki zdarzeń i udziału jednostek OSP w działaniach ratowniczych w roku 2023. Ponadto Zarząd pozytywnie zaopiniował wniosek Komendy Wojewódzkiej PSP w sprawie nieodpłatnego przekazania pojazdów i sprzętu jednostkom OSP w Wielkopolsce. Przyjęto także informację o planowanych wojewódzkich obchodach Dnia Strażaka, które odbędą się w dniu 11 maja br w Miłosławiu, pow. wrzesiński oraz wynikach handlowych sklepów OW ZOSP RP w Poznaniu i Koninie z jednostkami OSP i samorządami gminnymi w ujęciu powiatowym. Po obradach, w strugach deszczu liczna delegacja strażaków ochotników odprowadziła swojego Prezesa druha Mariana Króla na miejsce ostatniego spoczynku na cmentarzu w Mosinie.