Posiedzenie Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP

W dniu 22 września w Auli Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu po ośmiu latach „rozbratu” odbyło się posiedzenie Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Wielkopolskiego im. generała Stanisława Taczaka.

Licznie przybyli członkowie władz wojewódzkich ochotniczego pożarnictwa po przywitaniu przez Komendanta Szkoły st. bryg. Andrzeja Zajączkowskiego oddali hołd poległym w pożarze kamienicy w Poznaniu strażakom z Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu – też absolwentów tej placówki.

Posiedzeniu przewodniczył Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Wielkopolskiego im. generała Stanisława Taczaka druh Eugeniusz Grzeszczak, który przed zatwierdzeniem porządku obrad zapowiedział informację wojewódzkiego koordynatora działań pomocowych na terenach dotkniętych powodzią. Temu tematowi poświęciliśmy sporo czasu podkreślając zarówno ogrom tragedii, jak i konieczność koordynacji działań pomocowych w zakresie wsparcia ludzkiego na wałach a przede wszystkim w dystrybucji i dostarczaniu sprzętu, towarów, pożywienia i wody. Obecny na posiedzeniu, a uprzednio przyjęty w sposób formalny do składu Zarządu Wielkopolski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Jacek Strużyński przedstawił sporo danych faktograficznych dotyczących dotychczasowej pomocy sił i środków zadysponowanych z naszego województwa.

W trakcie obrad druhowie podjęli uchwały dotyczące:

• uzupełnienia składu Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Wielkopolskiego im. generała Stanisława Taczaka.
  • wyboru członków Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Wielkopolskiego im. generała Stanisława Taczaka.
  • nieodpłatnego przekazania przez Państwową Straż Pożarną pojazdów i sprzętu jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych w Wielkopolsce
  • upoważnienia Dyrektora Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP do wyrażania opinii, o której mowa w art. 31, ust. 1 Ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowe.

Omówione zostały kwestie dotyczące raportów składanych przez Jednostki OSP.

Wiele uwagi poświęcono na informacje finansowe, które dotyczyły stopnia realizacji Planu Finansowego Oddziału na rok bieżący oraz założeń do Planu na rok 2025. Jak już stało się tradycją, przedstawiona została także w ujęciu tabelarycznym statystyka zrealizowanych obrotów handlowych z naszymi placówkami handlowymi w Poznaniu i Koninie w ujęciu powiatowym.

Poruszono także wiele spraw nurtujących środowisko ochotnicze w bloku tematycznym spraw bieżących.
Wszystkie ustalenia posiedzenia spisane przez Komisję Uchwał i Wniosków jednogłośnie zostały przyjęte przez ogół. Niedzielne, robocze spotkanie zakończył wspólny posiłek na stołówce szkolnej.

Zgodnie z zapowiedzią druha Eugeniusza Grzeszczaka podczas ogłaszania zakończenia posiedzenia kolejne, uroczyste spotkanie odbędzie się zgodnie z zapoczątkowaną tradycją 14 grudnia na wzgórzu Św. Wojciecha, pod pomnikiem Armii Poznań i na Sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego.

Mariusz Roga