Ogromny sukces wielkopolskich strażaków
Pandemia koronawirusa spowodowała, że zachwiany został kalendarz największej sportowo-strażackiej rywalizacji druhów ochotników, członków młodzieżowych drużyn pożarniczych i strażaków zawodowych – Olimpiady Pożarniczej CTIF. Z rocznym opóźnieniem do Celje w Słowenii udała się reprezentacja polskich strażaków, by w dniach 17 – 24 lipca pokazać swoją sprawność i zweryfikować swoje umiejętności w sportowej rywalizacji z kolegami strażakami z ponad 20 państw europejskich.
Wszyscy już od lat wiedzą, że trzon reprezentacji Polski stanowią drużyny z Wielkopolski. I tak było i tym razem. O końcowych, sportowych wynikach nie można powiedzieć, że były dobre, jak zawsze. Bo były one bezprecedensowe.
Kobieca Drużyna Pożarnicza OSP Lądek w klasie B (z punktami preferencyjnymi za wiek) jest drugą drużyną na świecie. Po ogromnym sukcesie sprzed pięciu lat (trzecie miejsce) okazało się, że można więcej.
Równie wielki sukces odniosła Kobieca Drużyna Pożarnicza OSP Głuchów w klasie A (bez punktów preferencyjnych za wiek), która powtórzyła swoje największe osiągnięcie, po raz drugi wspinając się na trzeci szczebel Olimpijskiego podium.
Druhowie strażacy z OSP Lądek w klasie B (z punktami preferencyjnymi za wiek) również powtórzyli najlepsze swoje najlepsze osiągnięcie (z Olimpiady Pożarniczej w Berlinie z 1993roku) zdobywając piąte miejsce. Ulegli tylko czterem drużynom słoweńskim. Pozostawiając w pokonanym polu wielokrotnych medalistów olimpijskich z Austrii, Niemiec i Chorwacji.
Równie ogromne słowa uznania należą się strażakom z OSP Głuchów w klasie A (bez punktów preferencyjnych za wiek), czternastej drużynie w klasyfikacji generalnej. Bo jest to miejsce najlepszej drużyny w kraju w stawce 61 najlepszych drużyn świata.
Jeżeli dodamy także informację o wspaniałym sukcesie strażaków zawodowych reprezentujących Komendę Powiatową PSP w Kościanie, którzy w klasie A (bez punktów preferencyjnych za wiek) zajęli drugie miejsce, to z całą odpowiedzialnością możemy uznać, że w sporcie pożarniczym Wielkopolska jest WIELKA.
Gratulując naszym sportowcom-strażakom wyrażamy ogromną wdzięczność tym, którzy (szczególnie finansowo) pozwolili nam się przygotować, wyekwipować i uczestniczyć w tym wielkim sportowo-strażackim święcie, a jednocześnie przyjacielskim spotkaniu „Rycerzy Św. Floriana” z całego świata.
Ogromny szacunek dla samorządów gminnych z Lądku i Kawęczyna, powiatowych ze Słupcy i Turku oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Dziękujemy także dobrodziejom prywatnym i instytucjonalnym od lat współpracującym z naszymi jednostkami.
Z racji pełnionej, codziennej funkcji składam serdeczne gratulacje naszym wspaniałym ambasadorom strażackiego munduru w imieniu Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Wielkopolskiego druha Eugeniusza Grzeszczaka. Zaś z racji pełnionej przez ostatnie dni zaszczytnej funkcji kierownika reprezentacji Polskich Strażaków na Olimpiadzie Pożarniczej CTIF w Celje w Słowenii wyrażam swoją nieukrywaną dumę
Mariusz Roga