Wojewódzki finał Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”

Wojewódzki finał Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej  „Młodzież Zapobiega Pożarom”

Po dwóch latach „pandemijnej” przerwy najbardziej kreatywni młodzi ludzie, pasjonaci pożarnictwa, spotkali się w sobotę 28 maja na zorganizowanym przez Oddział Wojewódzki Związku OSP RP Województwa Wielkopolskiego finale Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Na miejsce wojewódzkich zmagań wybrano ofertę Powiatu Wrzesińskiego. I tu ogromne słowa podziękowania dla Pana Starosty Wrzesińskiego Dionizego Jaśniewicza, który udostępnił nam, chyba najnowocześniejszy obiekt dydaktyczny w Wielkopolsce – Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymisławicach w bezpośrednim sąsiedztwie fabryki VW.

W wir prac organizacyjnych włączył się także Komendant Powiatowy PSP we Wrześni st. bryg. Piotr Trawiński ze swoimi funkcjonariuszami oraz Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP we Wrześni dh Michał Stefański. Przygotowaniem zestawów pytań (testów) konkursowych oraz weryfikacją wiedzy już podczas samego finału profesjonalnie zajął się zespół oficerów, aspirantów i kadetów ze Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu pod kierownictwem Pani st. bryg. Urszuli Fietz-Strychalskiej.

Reprezentanci 27 powiatów podzieleni na trzy grupy wiekowe swoje zmagania rozpoczęli od rozwiązania testu. W czasie oceny mającej na celu wybranie po pięciu najlepszych uczestników, dokonywanej przez jury, uczestnicy zmagań wojewódzkich mieli możliwość zwiedzenia Centrum, podziwiając nowoczesne roboty i automatyczne maszyny oraz obserwując ciekawe doświadczenia praktyczne. Następnie wyłoniona piętnastka (w rupie II potrzebna była dogrywka) przystąpiła do ćwiczeń praktycznych z armaturą pożarniczą. Po nich wróciliśmy na salę audiowizualną na finał składający się z odpowiedzi ustnych na wylosowane zestawy pytań. Trzeba przyznać, że pytania do łatwych nie należały, a jednak o poziomie wiedzy (szczególnie finalistów) można mówić tylko dobrze. Zanim nastąpił wyczekiwany koniec i ogłoszenie wyników na wszystkich uczestników, opiekunów i gości czekał obiad ufundowany przez Starostę Wrzesińskiego.

Zwieńczeniem całodziennych zmagań było spotkanie podsumowujące konkurs i wręczenie nagród oraz wyróżnień. Aktu tego dokonał Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Wielkopolskiego im. Generała Stanisława Taczaka dh Eugeniusz Grzeszczak, Starosta Wrzesiński Pan Dionizy Jaśniewicz oraz Komendant Powiatowy PSP z Wrześni st. bryg. Piotr Trawiński. Dodać należy, że oprócz nagród ufundowanych przez Oddział Wojewódzki ZOSP RP do grona fundatorów dołączył także Starosta Wrzesiński, Komendant Powiatowy PSP we Wrześni, Prezes Spółdzielni Inwalidów „Przyjaźń” ze Słupcy oraz druh Andrzej Małecki. To dzięki Nim każdy z uczestników wyjechał z drobnym upominkiem, a finaliści oraz opiekunowie trzech najlepszych zawodników sporo musieli się natrudzić, aby uchwycić wszystkie nagrody. A od dziś zaczynamy trzymać kciuki za naszych (wielkopolskich) przedstawicieli (po dwóch najlepszych z każdej grupy wiekowej), którzy zakwalifikowali się do finału centralnego, który odbędzie się w obiektach Technikum Leśnego w Miliczu (woj. Dolnośląskie) w trzeciej dekadzie czerwca br.

Laureatami Wojewódzkich Eliminacji OTWP zostali:
Grupa I – uczniowie klas I-IV:
1. Michał Ogórkiewicz – pow. gnieźnieński
2. Florian Andrzejewski – pow. obornicki
3. Bartłomiej Kaźmierczak – pow. wolsztyński
4. Szymon Wałęsa – pow. kaliski
5. Nadia Pietrzak – pow. turecki

Grupa II – uczniowie klas V-VIII:
1. Mateusz Zmyślony – pow. ostrowski
2. Jakub Rogalewski – pow. kępiński
3. Dominik Wesołek – pow. słupecki
4. Tymon Łasiński – pow. gnieźnieński