Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka, Stawiszyn, 8 maja 2022r.

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami druhów z subregionu kaliskiego tegoroczne Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka odbyły się przy pięknej słonecznej pogodzie w Stawiszynie pow. Kaliski.

Powód zarówno do deklaracji, jak i formalnej realizacji tej uroczystości był niecodzienny. Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zbiersku M i Gm. Stawiszyn otrzymali nowoczesny samochód ratowniczo – gaśniczy. Jeżeli przypomnimy sobie, że z powodu pandemicznych ograniczeń ostatnie dwa lata były ubogie w tego typu uroczystości, to dziwić nie może, że druhowie z niemal całej Wielkopolski tak licznie zgromadzili się w Stawiszynie.

Jak to w strażackiej, ochotniczej tradycji, celebrację patronalnego święta druhowie i zaproszeni goście rozpoczęli od Mszy Świętej koncelebrowanej, pod przewodnictwem Księdza Biskupa Damiana Bryla – Ordynariusza Diecezji Kaliskiej.

Zwarte szyki pododdziałów ze 114 pocztami sztandarowymi i orkiestrą dętą Miasta i Gminy Stawiszyn pod batutą kapelmistrza Mariusza Pawlaka na stawiszyński Rynek przyprowadził dowódca uroczystości druh Janusz Zieliński, który meldunek o gotowości do rozpoczęcia uroczystości złożył Prezesowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Wielkopolskiego im. generała Stanisława Taczaka druhowi Eugeniuszowi Grzeszczakowi.

W imieniu swoim własnym oraz współgospodarzy obchodów; wymienionego Druha Grzeszczaka, Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Kaliszu druha Krzysztofa Nosala oraz Burmistrza Miasta i Gminy Stawiszyn druha Grzegorza Kaczmarka uroczystość otworzył, witając zaproszonych gości Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Wielkopolskiego im. generała Stanisława Taczaka druh Krzysztof Grabowski.

Tego rodzaju okoliczności były i są doskonałą sposobnością do uhonorowania najaktywniejszych. Nie obyło się więc bez wręczenia Złotych Znaków Związku, Medali Bolesława Chomicza, Medali za Zasługi dla Pożarnictwa oraz odznak za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego i Semper Vigilant.

ODZNAKA HONOROWA „ZA ZASŁUGI DLA WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO”

1.Chojnacki MieczysławKalisz
2.Filipowicz LeszekKalisz
3.Grabowski MarianKalisz
4.Kasprzak JózefKalisz
5.Lipczyński DariuszWągrowiec
6.Maciuszczak MieczysławOstrów Wlkp.
7.Małecki IreneuszGostyń
8.Piaskowska LenaKonin ziemski
9.Stefański MichałWrześnia
10.Wojciechowski MarekWągrowiec
11.Zieliński JanuszKalisz

ZŁOTY ZNAK ZWIĄZKU OSP RP

12.Figielek StanisławGostyń
13.Majas JerzyKalisz
14.Radziejewski RomanKalisz
15.Tomaszewski LechJarocin
16.Wielanek MarianOstrów Wlkp.

MEDAL HONOROWY im. BOLESŁAWA CHOMICZA

17.Sikora GerardTurek
18.Rogodziński ZbigniewTurek

ZŁOTY MEDAL „ ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA”

19.Pasik JarosławTurek
20.Kaczmarek KrzysztofWrześnia
21.Szalaty AndrzejWrześnia

SREBRNY MEDAL „ ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA”

22.Stasiak RomanKalisz

BRĄZOWY MEDAL „ ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA”

23.Kaczmarek GrzegorzKalisz
24.Kolonko PawełKalisz

ODZNAKA HONOROWA OW ZOSP RP „SEMPER VIGILANT”

25.Kubiak AndrzejGostyń
26.Martin AndrzejZłotów
27.Matuszak JanKalisz
28.Schoeder MaciejPoznań
29.Sekura MirosławTurek
30.Urbaniak RyszardKalisz
31.Zawisła FranciszekJarocin

Miłym akcentem było także przekazanie ponad trzydziestu jednostkom OSP z subregionu kaliskiego parawanów ufundowanych przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Kaliszu.

W swoim wystąpieniu do zebranych Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Wielkopolskiego im. generała Stanisława Taczaka druh Eugeniusz Grzeszczak podkreślił niezwykłość czasów związanych z pandemią Covid 19 i wojną na Ukrainie oraz ofiarność i zaangażowanie strażackich zastępów. Były też wątki nawiązujące do ubiegłorocznego jubileuszu stulecia Związku oraz do owocnej współpracy z samorządami, szczególnie z Samorządem Województwa Wielkopolskiego.

Oprócz licznych podziękowań skierowanych do środowiska ochotniczego przez druha Adama Nowaka – Członka Prezydium Zarządu Głównego Związku OSP RP, obecnych na uroczystości parlamentarzystów oraz reprezentującego Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP – Naczelnika Wydziału Operacyjnego KW PSP bryg. Tomasza Grelaka w pamięci uczestników wojewódzkich obchodów pozostanie wspaniały pokaz mobilności najmłodszych druhów z Dziecięcej Drużyny OSP oraz druhów najstarszych posługujących  się ręczną sikawką dostarczoną na miejsce zdarzenia zaprzęgiem konnym.

Odnotować również należy obecność delegacji strażaków z Mołdawii z  Burmistrzem Gminy Siretia. Gminy, w której dopiero tworzy się jednostka OSP, a jest to możliwe dzięki darowi stawiszyńskich strażaków w postaci samochodu pożarniczego, który w ubiegłym roku pojechał już na Mołdawię.

Aby tradycji stało się zadość w pełnym tego słowa znaczeniu, to wszyscy uczestnicy uroczystych obchodów spotkali się na strażackiej biesiadzie przygotowanej w Sali widowiskowo – sportowej. Była okazja do spotkań, wspomnień i snucia planów na przyszłość.

opracował: Mariusz Roga
fot. Ewelina Samulak-Andrzejczak Kalisz.naszemiasto.pl