V Zjazd Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP
W niedzielę 03 kwietnia odbył się V Zjazd Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej Województwa Wielkopolskiego im. generała Stanisława Taczaka. Prezesem wojewódzkim został Eugeniusz Grzeszczak
W Zjeździe, który odbył się w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich, wzięli udział delegaci i przedstawiciele wszystkich powiatów z całej Wielkopolski. Na zjeździe pojawili się m.in.: prezes Zarządu Głównego ZOSP RP Waldemar Pawlak, posłowie Andrzej Grzyb, Krzysztof Paszyk i Tadeusz Tomaszewski oraz Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak z wicemarszałkami Krzysztofem Grabowskim i Wojciechem Jankowiakiem. Państwową Straż Pożarną reprezentowali: Naczelnik wydziału operacyjnego Komendy Wojewódzkiej brygadier Tomasz Grelak, Komendant Miejski st. bryg. Jacek Michalak i Za-ca Komendanta Szkoły Aspirantów st. bryg. Mariusz Hulewicz.
Wyczerpujące sprawozdanie z działalności Zarządu Wojewódzkiego z pięcioletniej kadencji złożył prezes Eugeniusz Grzeszczak. Sprawozdania przedstawiły również komisja rewizyjna oraz sąd honorowy. Ustępujące władze otrzymały absolutorium.
Za kończącą się kadencję dziękował wielkopolskim strażakom prezes Waldemar Pawlak, który przypomniał postać zmarłego w czasie kadencji prezesa Stefana Mikołajczaka. Dziękował również Prezesowi Eugeniuszowi Grzeszczakowi i posłowi Tadeuszowi Tomaszewskiemu, który działa aktywnie w Sejmie na rzecz strażaków. Prezes Waldemar Pawlak zauważył, że miała to być kadencja pod hasłem obchodów 100-lecia powstania związku OSP, a tymczasem w czasie kadencji przed strażakami stanęły wyzwania, które wcześniej trudno było sobie wyobrazić – najpierw pandemia, a potem wojna w Ukrainie. Prezes krajowy ZOSP odniósł się również do dziwnego trybu prac nad ustawą o OSP, o braku konsultacji ze Związkiem i szkodliwych zapisach, szczególnie w pierwszej wersji.
Z kolei marszałek Marek Woźniak przypomniał, że grupą społeczną najczęściej wyróżnianą odznaką „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” są strażacy i że nigdy kapituła nie ma wątpliwości, co do odznaczenia strażaka. „Na sali wśród druhów jest wielu samorządowców. Jesteśmy jedną rodziną i tak też działamy” – powiedział Marszałek Województwa. Dodał również: „Przyzwyczajeni byliśmy do innego funkcjonowania, czyli wszyscy razem – samorządowcy, OSP i PSP, gdyż działamy wspólnie dla dobra obywateli. Zawsze z budżetu województwa przekazywaliśmy środki również na działania PSP, ale od 2015 roku różnica jest taka, że my środki nadal przekazujemy, ale na przekazanie sprzętu i samochodów kupionych za te środki nie jesteśmy zapraszani”. Marszałek Marek Woźniak zapewniał, że strażacy ochotnicy nawet przy trudnym budżecie mają gwarancję wsparcia, a podkreślał, że jest to współpraca dobra, zgodna i sprawna.
Strażakom dziękował również poseł Andrzej Grzyb, który sam jest prezesem OSP w Siedlikowie. Przypomniał, że przed strażakami stoi wiele wyzwań, a dochodzą ciągle nowe. Wskazał również, że w Sejmie aktywnie działa parlamentarny zespół strażacki. Dziękował również za przekazanie sprzętu przez wielkopolskich strażaków dla ukraińskich strażaków.
Oprócz podsumowania mijającej, pięcioletniej kadencji głównym celem Zjazdu było zatwierdzenie nowych władz związku w Wielkopolsce oraz ich ukonstytuowanie się. Prezesem wojewódzkim został Eugeniusz Grzeszczak. Wiceprezesami zostali: Krzysztof Grabowski, Grzegorz Marszałek, Andrzej Piaskowski, Tadeusz Tomaszewski i Andrzej Woźnicki. Sekretarzem Zarządu Wojewódzkiego został Piotr Opas.
Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej został Roman Rabcewicz, a przewodniczącym Sądu Honorowego został Andrzej Cholewicki.
Przedstawicielami Wielkopolski w Zarządzie Głównym ZOSP RP zostali: Krzysztof Fojt, Eugeniusz Grzeszczak, Ryszard Kubiak, Piotr Opas, Zbigniew Serbiak i Henryk Żok. Delegaci na Zjazd wybrali również 18 delegatów na Zjazd Krajowy Związku OSP RP, który odbędzie się 1 października.
Obradom przewodniczył Tadeusz Tomaszewski. Podczas Zjazdu wręczono liczne medale i odznaczenia, w tym Złote Znaki Związku, medale honorowe im. Bolesława Chomicza, medale „Za zasługi dla pożarnictwa”, odznakę honorową Semper Vigilant oraz odznakę honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”. Krzyż Rycerski Św. Floriana „Za Męstwo, Ratowanie Życia i Ochronę Mienia” z rąk prezesa Waldemara Pawlaka otrzymał Michał Stelter z powiatu chodzieskiego. Uroczystość uświetniła orkiestra dęta OSP w Słupcy.
Fotogaleria – autor Henryk Żok
Fotogaleria – autor Jarosław Krzemiński
Fotogaleria – autor Jerzy Orchowski