Uroczyste posiedzenie Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Słupcy połączone z podsumowaniem II etapu Pilotażu Programu „Pierwszy Ratownik”

Dwie części składały się na posiedzenie Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Słupcy. Najpierw w Sali OSP Słupca odbyło się robocze posiedzenie, podczas którego przyjęto sprawozdanie z realizacji zadań w roku 2023 oraz w formie uchwał przyjęto plan pracy Prezydium i Zarządu na rok 2024.

Następnie wszyscy członkowie Zarządu udali się do Sali Miejskiego Domu Kultury w Słupcy, gdzie czekali już zaproszeni goście (władze samorządowe, przedstawiciele instytucji, podmiotów gospodarczych i organizacji pozarządowych na co dzień współpracujących ze Związkiem OSP RP i poszczególnymi jednostkami) oraz absolwenci 8 kursów szkoleniowych realizowanych w Ośrodku Zamiejscowym w OSP Słupca wg Programu „Pierwszy Ratownik”.

Po odśpiewaniu hymnu Związku OSP RP „Rycerze Św. Floriana” przystąpiono do powitania gospodarzy i gości. Na to wyjątkowe spotkanie zaproszenia do gości wystosowali: Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Słupcy druh Eugeniusz Grzeszczak, który sprawuje również funkcje Wiceprezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP i Prezesa Zarządu Oddzialu Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Wielkopolskiego im. Generała Stanisława Taczaka oraz Łowczy Krajowy w bratnim Związku — Polskim Związku Łowieckim wraz z druhem Jackiem Szczapem pełniącym obowiązki Burmistrza Miasta Słupca.
Następnie udekorowano zasłużonych w działalności na rzecz ochrony przeciwpożarowej.
Zgodnie z decyzją Kapituły Odznaki Honorowej oraz Uchwałą nr 6545/2023 z 27 kwietnia 2023 r. na wniosek Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Wielkopolskiego wyróżniono Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” dh Krzysztofa Kosmowskiego, którego udekorował Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak.

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Wielkopolskiego nr 66/14/2023 Srebrnym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczony został dh Mateusz Szymański.

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Wielkopolskiego nr 75/15/2024, Odznaką Honorową „Semper Vigilant” Wiecznie Czuwający odznaczeni zostali: dh Andrzej Przespolewski i dh Włodzimierz Musielak. Wyróżnionym odznaczenia wręczyli Prezes Eugeniusz Grzeszczak, Wiceprezes Zarządu OW ZOSP RP dh Andrzej Piaskowski oraz Członek Prezydium Zarządu OW ZOSP RP Wojciech Jankowiak.

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP w roku 2023 wdrożył Ogólnopolski Program „Ochotnicze Straże Pożarne na Straży Środowiska” polegający na przynoszącym niemały dochód jednostkom OSP procesie zbiórki elektroodpadów.

Dwie jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z naszego powiatu znalazły się w gronie najaktywniejszych w zbieraniu i odaniu do recyklincu sprzętu elektycznego i elektronicznego w ramach akcji „OSP NA STRAŻY ŚRODOWISKA”. Przedstawiciele OSP Piotrowice i OSP Strzałkowo odebrali z rąk Prezesa Eugeniusza Grzeszczaka CERTYFIKATY – EKOLOGICZNA JEDNOSTKA.

Występ uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Słupcy sprawił ogromną przyjemność uczestnikom uroczystości. Po gratulacjach dla Przezesa Grzeszczaka związanych z objęciem nowej funkcji w strukturach Polskiego Związku Łowieckiego Przystąpiono do merytorycznej częsci posiedzenia. Głos wprowadzający zabrał dh Eugeniusz Grzeszczak, a następnie kilka ważnych kwestii poruszył Pan Marszałek Wojciech Jankowiak. Ciekawy wykład edukacyjny wygłosił dr Marek Dąbrowski, a następnie na scenie zaprezentowali się wszyscy absolwenci kursów w słupeckim Ośrodku. Każdy z Nich osobiście odebrał z rąk Pana Marszałka oraz druhów Prezesów certyfikat, oraz plecak modułowy TRAUMA KIT. Ostatnim akcentem było przekazanie przedstawicielom jednostki OSP Słupca defibrylatora AED wraz z kapsułą zewnętrzną do zamontowania na budynku remizy.

A z racji tej, że wszystkie te opisane okoliczności miały miejsce w „Tłusty Czwartek” organizatorzy zaprosili wszystkich na przygotowane pączki i faworki.