II Ogólnopolski Turniej gry Próba Ognia

🔥 II Ogólnopolski Turniej gry Próba Ognia, który odbywał się w dniach 30.09-01.10.2023 roku w Warszawie, zakończył się świetnym wynikiem MDP Wroniawy (gm. Wolsztyn, pow. wolsztyński)!

🏆 Drużyna zdobyła II miejsce w kategorii JUNIOR (10 -14 lat). Z powiatu wolsztyńskiego wzięła udział w turnieju również MDP Tłoki, która wywalczyła VI miejsce w kategorii SENIOR. Droga do sukcesu była długa, ciekawa i pełna przygód, nowych znajomości i pracy wielu osób!

Najpierw, poszukując tematu do kolejnego roku pracy z DDP i MDP Wroniawy, znalazłam informację o grze dla młodzieży pożarniczej. Jej konwencjonalne zdobycie okazało się niemożliwe. Należało złożyć aplikację do Fundacji Orlen. Wniosek został przyjęty pozytywnie i w ten sposób zostałyśmy (Małgorzata i Cecylia Schonfeld), Ambasadorami gry w województwie wielkopolskim. 27-28 sierpnia 2022, wzięłyśmy udział w szkoleniu Ambasadorów gry w Warszawie
16.09.2022 przeprowadziłyśmy pierwszy instruktaż gry w OSP KSRG Kamieniec (gm. Kamieniec, pow. grodziski). Kolejne rozgrywki w OSP pozwoliły nam na propagowanie gry i poznawanie drużyn w Wielkopolsce.

Powstała sieć opiekunów MDP. Poprzez aktywność w mediach społecznościowych zapraszałyśmy do współpracy drużyny z Wielkopolski. 11 lutego 2023 roku w OSP we Wroniawach zostało zorganizowane spotkanie doszkalające do opiekunów MDP, które posiadały grę. Przybyli opiekunowie z 7 jednostek OSP.

🎓 11-12 marca 2023 roku — uczestniczyłyśmy w drugim szkoleniu dla Ambasadorów gry, gra ewoluowała, powstała nowa wersja, opracowano nowe scenariusze gry. Do 30 września 2023 r. przekazałyśmy grę 20 drużynom MDP!

09 września 2023 – zorganizowałyśmy Wojewódzki Regionalny Turniej Gry Próba Ognia. Odbył się w DWD Wroniawy, przybyły drużyny — kategoria JUNIOR — MDP Wroniawy, MDP Golina oraz kategoria SENIOR — MDP Tłoki i MDP Golina; Gra Próba Ognia — stworzona jako planszówka z wymiennymi elementami, stąd stanowi dobrą bazę do tworzenia nowych sytuacji związanych z zagrożeniami. Uczy współpracy, odpowiedzialności oraz pomaga w propagowaniu przepisów i zasad ratowniczych. Jest przewidziana dla 8 osób (w wersji maksymalnej). Dwie osoby są żywiołem (nastawionym na niszczenie i zatrzymywanie pracy strażaków), 6 pozostałych osób to strażacy — ratują poszkodowanych, gaszą pożary i niwelują zagrożenia.

Gra posiada do tej pory 5 scenariuszów w tym dwa tzw. turniejowe:
„Krótkie spięcie” – działania ratowników w obliczu zagrożenia, jakim jest prąd elektryczny — fotowoltaika; „Wadliwe fajerwerki” – działania ratowników w obliczu pożarów masowych spowodowanych niefrasobliwością ludzi; „Przerwana zapora” – działania ratowników podczas powodzi; „Jesienna wichura” – działania ratownicze podczas wichury; „Wystarczy iskra” – działania ratowników podczas suszy, w szczególnych warunkach silnego wiatru;

🧑‍🚒 II Turniej Ogólnopolski gry Próba Ognia, to wydarzenie, które zgromadziło 24 drużyny z całego kraju. Fundacja Orlen i pozostali organizatorzy stanęli na wysokości zadania, ponieważ dzieci, młodzież i ich opiekunowie mieli okazję do wymiany doświadczeń, spróbowania nowych gier i zabaw i do wspaniałej przygody.