II Etap pilotażu Programu FIRST RESPONDER  Pierwszy Ratownik rozpoczęty.

Województwo Wielkopolskie jest pierwszym i jak do tej pory jedynym województwem, w którym realizowany jest pilotaż Ogólnopolskiego Programu PIERWSZY RATOWNIK. Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Wielkopolskiego im. generała Stanisława Taczaka powołał koordynatorów wojewódzkich i wyselekcjonował oraz przeszkolił 5 instruktorów (specjalistów w dziedzinie ratownictwa medycznego, będących jednocześnie czynnymi członkami Ochotniczych Straży Pożarnych). Z kolei Zarząd Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP uznając to przedsięwzięcie za priorytetowe powołał statutową komisję do spraw wdrażania Programu PIERWSZY RATOWNIK, której przewodniczy osobiście Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP dh Eugeniusz Grzeszczak.

W roku ubiegłym dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Wielkopolskiego udało się nam przygotować i profesjonalnie wyposażyć salę szkoleniową w siedzibie Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Poznaniu. W 12 dwudniowych kursach przeszkolonych zostało 98 druhów. Oficjalne podsumowanie I etapu pilotażu połączone z wręczeniem certyfikatów oraz plecaków modułowych z niezbędnym wyposażeniem ratowniczym nastąpiło podczas uroczystego posiedzenia Zarządu Oddziału Wojewódzkiego w dniu 17 grudnia 2023r. w Sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Tam też usłyszeliśmy o planach organizacyjnych i deklaracjach finansowych na rok 2023.

Nie były one rzucone na wiatr. Po podpisaniu stosownej umowy z Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego skrupulatnie przystąpiliśmy do podziału przyznanego 1 mln zł na poszczególne zadania do realizacji w roku bieżącym. Planujemy sukcesywnie powiększać bazę szkoleniową przybliżając ją do kursantów. Po przeprowadzeniu konkretnych ustaleń z naszymi instruktorami oraz włodarzami lokalnych samorządów podjęliśmy decyzje o powołaniu trzech Szkoleniowych Ośrodków Zamiejscowych (Wtórek, pow. Ostrowski, Trzemeszno, pow. Gnieźnieński i Słupca) w siedzibach miejscowych jednostek OSP, wyposażając je także w profesjonalny zestaw ćwiczebnego sprzętu dydaktycznego. Ale zanim one zafunkcjonują postanowiliśmy powiększyć grupę Instruktorów. W tym celu w dniach 06 – 07 lipca w Czeszewie firma AED MAX przeprowadziła kurs szkoleniowy dla 5 dotychczasowych Instruktorów oraz 11 wyselekcjonowanych spośród ubiegłorocznych absolwentów szkolenia wg Programu PIERWSZY RATOWNIK.

Teraz przed nami rekrutacja kandydatów, przygotowania organizacyjne i start kursów we Wtórku, Trzemesznie, Słupcy oraz w Poznaniu najpóźniej z początkiem września. Jeżeli nasze ambitne plany się ziszczą, w co gorąco wierzymy, to na koniec 2023 roku powinno nas już być ponad 400.

Mariusz Roga