Biwak MDP w Ostrowie Wielkopolskim

Bardzo ciekawą inicjatywę skierowaną dla dzieci i młodzieży podjął Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Ostrowie Wielkopolskim wraz z działającą przy nim Komisją ds. Sportu, Młodzieży i KDP.83. dzieci z jednostek OSP wzięło udział w I Biwaku Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Gminy Ostrów Wielkopolski. Biwak zorganizowano w dniach 21-22 maja br. na terenie Stanicy Harcerskiej „Zielona Polana”, a wzięły w nim udział dzieci z Biniewa, Borowca, Gorzyc Wielkich, Lamek, Lewkowa, Sobótki, Topoli Małej, Wtórku i Wysocka Wielkiego.

Biwak rozpoczął się w sobotę o godz. 9:30. Pierwszym zadaniem, które musieli wykonać jego uczestnicy, było rozbicie namiotów. Następnie uczestnicy zostali podzieleni na cztery grupy, podczas których uczestniczyli w harcerskich grach i zabawach sprawnościowych, survivalowych technikach orientacji w terenie bez mapy, samodzielnego spędzanie nocy w lesie, technik rozpalania ogniska – udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i budowania i obsługi linii gaśniczych oraz sprzętu strażackiego.

Dodatkową atrakcją podczas biwaku było wieczorne ognisko podczas którego dzieci piekły kiełbaski i przy gitarze śpiewali piosenki harcerskie. W środku nocy dzieci uczestniczyły także w nocnych manewrach terenowych na terenie stanicy i pobliskiego lasu.W niedzielę uczestnicy obozu uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych dotyczących uzależnień które prowadziła Pani Paulina Majchrzak.

Organizacja biwaku została dofinansowana z budżetu Gminy Ostrów Wielkopolski kwotą 3.500 zł ze środków finansowych pochodzących z opłat za wydawanie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Dotację na zorganizowanie biwaku otrzymała jednostka OSP Wysocko Wielkie.

Wojciech Krawczyk