Eliminacje powiatowe OTWP powiatu konińskiego-grodzkiego

Dnia 23 kwietnia 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 3 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Koninie, odbyły się eliminacje powiatowe – grodzkie XLV Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

Celem poszczególnych etapów OTWP jest popularyzacja wśród dzieci i młodzieży ochrony przeciwpożarowej, kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa oraz zapoznanie z historią i tradycjami pożarniczymi.

Do eliminacji powiatowych, w dwóch kategoriach wiekowych przystąpiło 27 uczestników w tym 9 ze szkół podstawowych i 18 ze szkół ponadpodstawowych.

Organizatorem turnieju był Zarząd Oddziału Powiatowego – Grodzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Koninie przy współudziale Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Koninie oraz Urząd Miasta Konina.

Zasób wiedzy i umiejętności oceniała Komisja w składzie: kpt. Robert Niestrata – Przewodniczący, kpt. Andrzej Śliwka oraz dh Łukasz Kaniewski – Komendant Gminny ZOSP RP w Koninie

Do eliminacji wojewódzkich zakwalifikowali się zdobywcy pierwszych miejsc w poszczególnych grupach wiekowych. Klasyfikacja końcowa, która wyłoniła zwycięzców z poszczególnych grup wiekowych przedstawiała się następująco:

II grupa uczniowie klas V – VIII szkół podstawowych:
I miejsce Jacek Rzeszotarski Szkoła Podstawowa Nr 1 w Koninie,
II miejsce Maria Trzos Szkoła Podstawowa Nr 3 w Koninie,
III miejsce Michał Kalinowski Szkoła Podstawowa nr 15 w Koninie,
IV miejsce Mateusz Małecki Szkoła Podstawowa nr 1 w Koninie.

III grupa uczniowie szkół ponadpodstawowych:
I miejsce Rodi Younes III Liceum Ogólnokształcące w Koninie,
II miejsce Agnieszka Nawrocka II Liceum Ogólnokształcące w Koninie,
III miejsce Kacper Szczepaniak Zespół Szkół CKU w Koninie,
IV miejsce Jakub Manikowski Zespół Szkół im. M. Kopernika w Koninie,
V miejsce Kacper Pacholski Zespół Szkół im. M. Kopernika w Koninie.

W podsumowaniu konkursu wyrażono słowa uznania dla uczestników turnieju za wysoki poziom wiedzy z zakresu ochrony przeciwpożarowej, a zwycięzcą życzono powodzenia na eliminacja wojewódzkich OTWP, które odbędą się 28 maja 2022 r. w Białołężycach powiat wrzesiński.

Fundatorem nagród rzeczowych dla uczestników turnieju był Prezydent Miasta Konina.

Podsumowania XLV eliminacji powiatowych OTWP „Młodzież Zapobiega Pożarom” dokonała Komisja Turnieju w obecności Andrzeja Herudzińskiego – Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego – Grodzkiego ZOSP RP w Koninie, Wtolda Nowaka – zastępcy Prezydenta Miasta Konina, Alicji Frankowskiej – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Koninie, Michała Lewickiego z Wydziału Bezpieczeństwa UM w Koninie, dh Jacka Wybrańskiego – Prezesa OSP Konin Morzysław.

Warto dodać, że członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej działającej przy OSP Konin Morzysław, której opiekunem jest dh Agnieszka Szparagowska wraz ze starszymi druhami przygotowali wystawę sprzętu pożarniczego oraz pokaz sprawności strażackiej.

Wszystkim zaangażowanym w organizację i przeprowadzenie XLV eliminacji powiatowych – grodzkich OTWP składam serdeczne podziękowania.

Do zobaczenia za rok.
Autor: Andrzej Herudziński