Zjazd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Środzie, 20.01.2022r.

W czwartek 20 stycznia odbył się Zjazd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Nowym prezesem powiatowym został Jarosław Krzeminski z OSP Środa.

Zjazd odbył się w świetlicy w Pięczkowie. W powiecie średzkim działają 22 jednostki OSP, najwięcej w gminie Krzykosy – osiem, a najmniej, bo tylko dwie w gminie Dominowo. Dwie z nich od kilku już lat nie mają wyjazdów do działań ratowniczo – gaśniczych. Obydwie bowiem dysponują samochodami już nieomal muzealnymi. Czarnotki mają bowiem 52 – letniego żuka, który ostatni raz do akcji wyjechał w 2017 roku. Z kolei Garby miały star A25, który ma już 55 lat. Warto dodać, że obecnie najstarszym czynnym samochodem w powiecie jest drabina Magirus z OSP Brodowo, która ma 52 lata, ale nadal niestrudzenie gasi pożary.

Do wszystkich OSP w całym powiecie należy w sumie 989 członków, z czego 429 ma uprawnienia do akcji (w tym 181 w Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym). Do KSRG w powiecie należy siedem OSP: Brodowo, Dominowo, Klęka, Krzykosy, Nowe Miasto, Pięczkowo i Zaniemyśl.

W sumie OSP w całym powiecie mają do dyspozycji 25 samochodów gaśniczych, w tym w tym 6 ciężkich, 15 średnich i 4 lekkie. Strażacy mają również pięć innych samochodów, w tym jedną drabinę, oraz dwa „zabytkowe” – star z Garb i żuka z Czarnotek. W sumie te 32 samochody razem mają 809 lat, czyli średnia wieku to 25 lat. Nawet odliczając dwa zabytkowe samochody to pozostałe 30 aut ma w sumie 702 lata, czyli średnia wieku samochodu wynosi 23,4 roku.

Flota jest wysłużona, ale podlega wymianie. W ciągu minionych pięciu lat przybyły cztery nowe samochody gaśnicze – lekkie w Mącznikach i Środzie oraz średnie w Kępie Wielkiej i Pięczkowie. Strażacy otrzymali też samochody używane: lekki samochód rozpoznawczy i ratowniczy – OSP Środa, lekki gaśniczy – OSP Koszuty, średnie – OSP Mączniki i Murzynowo Leśne oraz ciężkie – OSP Boguszyn i Środa. Strażacy zakupili także inny sprzęt, w tym m.in.: łodzie ratownicze (OSP Zaniemyśl i Środa), przyczepę pompową (OSP Krzykosy) i quada (OSP Mączniki).

W ciągu pięciu lat powstały trzy nowe remizy: w Mącznikach, Środzie i Murzynowie Kościelnym. Gruntownie przebudowane zostały dwie remizy – w Nowym Mieście i Kępie Wielkiej. Trwa budowa remizy w Koszutach oraz rozbudowa remizy OSP Środa.

Na zjazd powiatowy OSP przyjechali samorządowcy z całego powiatu: starosta Ernest Iwańczuk, wicestarosta Małgorzata Wiśniewska-Zabłocka oraz wójtowie Zaniemyśla Justyna Dąbrowska i Krzykos Andrzej Janicki. O szkoleniach i rozwoju OSP mówił komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej młodszy brygadier Tomasz Skorlinski. Stwierdził, że w ciągu czterech lat (w 2020 roku nie odbyły się szkolenia) przeszkolenie przeszło 280 strażaków – ochotników z całego powiatu.

Obradom przewodniczył Grzegorz Gogulski z OSP Nowe Miasto, a sekretarzem był Paweł Gawarecki z OSP Pięczkowo. Podczas zjazdu Złoty Znak Związku OSP RP w imieniu zmarłego Teofila Grewlinga odebrał jego syn Szymon Grewling z OSP Sulęcin. Z kolei Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza otrzymał Ryszard Ignaszewski z OSP Pięczkowo.

Medale wręczył prezes zarządu wojewódzkiego ZOSP RP Eugeniusz Grzeszczak. Przemawiając podkreślił, że ochrona pożarowa musi wspierać się na trzech filarach – zawodowej straży pożarnej, straży ochotniczej i wsparciu samorządów.

Głównym punktem obrad był wybór władz. Przypomnijmy, że prezesem powiatowym od początku powstania powiatów był Jerzy Bartkowiak z OSP Środa. Dwa i pół roku temu zrezygnował, a jego miejsce zajął Ryszard Ignaszewski z OSP Pięczkowo. Warto dodać, że J. Bartkowiak był prezesem powiatowym przez 20 lat, a prezesem gminnym w Środzie przez 29 lat.

Delegaci z całego powiatu zatwierdzili skład nowego zarządu oraz wybrali komisję rewizyjną. Zarząd jednomyślnie wybrał prezydium. Nowym prezesem został Jarosław Krzeminski (Środa), a wiceprezesami: Elżbieta Sęczkowska (Dominowo), Michał Kirschke (Zaniemyśl), Adrian Ladrowski (Mączniki), Mariusz Nowak (Nowe Miasto) i Andrzej Rybarczyk (Krzykosy). Sekretarzem został Grzegorz Borowski (Krzykosy), a skarbnikiem Piotr Haak (Wolica Kozia). W skład prezydium weszli jeszcze komendant powiatowy mł. bryg. Tomasz Skorlinski i Piotr Bandosz (Koszuty). W zarządzie Oddziału Powiatowego ZOSP RP są jeszcze: Andrzej Graczyk (Brodowo), Ryszard Ignaszewski (Pięczkowo), Damian Janiszewski (Klęka), Marek Przykłota (Miąskowo) i Andrzej Wiatr (Sulęcin).

Nową komisję rewizyjną utworzyli: przewodnicząca Monika Jaworska (Zaniemyśl), wiceprzewodniczący Maciej Serafin (Brodowo) i sekretarz Tadeusz Kaczmarek (Nowe Miasto).

Powiat średzki ma podobnie jak inne powiaty jednego przedstawiciela w zarządzie wojewódzkiego Związku OSP RP. Został nim ponownie Michał Kirschke z OSP Zaniemyśl. Delegatem na zjazd wojewódzki został Jarosław Krzeminski z OSP Środa.

Fot. Paweł Gawarecki, OSP Pięczkowo